Trišalėje taryboje profesinės sąjungos palaikė Vyriausybės pasiūlymus, o darbdaviai- ne

autorius Ričardas

2023 m. rugsėjo 5 d. įvyko Trišalės tarybos posėdis, kuriame dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas Ričardas Garuolis.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas pateikė ministerijos pasiūlymus didinti baudas už nedeklaruotą darbą statybose ir palengvinti skolininkams skolų mokėjimo naštą, kad jiems būtų naudinga legaliai dirbti. Daugiau skaityti čia. ir čia.

Darbdaviams nepatiko, kad už nelegalų darbuotojų darbą baudos ne tik bus padidintos, bet ir jų dydis priklausys nuo įmonės apyvartos, kuri, pasak jų, nėra pelnas, todėl tokios didelės baudos gali priversti įstatymus pažeidusias įmones bankrutuoti.

Profesinių sąjungų atstovai stebėjosi, kodėl skųsdamiesi nesąžiningų darbdavių, kurie nelegaliai įdarbina darbuotojus, konkurencija, darbdavių atstovai Trišalėje taryboje prieštarauja baudų didinimui, kuris atgrąsintų nesąžiningus darbdavius nuo įstatymų pažeidimų ir neleistų nemokant mokesčių laimėti konkurencinę kovą prieš sąžiningai mokesčius mokančius darbdavius. Tuo labiau, kad baudos bus skiriamos tik už tyčinį ir sąmoningai padarytą pažeidimą.

Nepaisant to, kad per metus išieškoma tik 6 proc. skolų, o 70 proc. skolininkų nedirba dėl per didelių išskaitų už skolas, antstolių ir kreditorių atstovai prieštaravo skolininkų naštos palengvinimui, teigdami, kad skolos išskaitų sumažinimas prailgins skolos grąžinimą kreditoriams, o skolininkai dėl to turės mokėti didesnes palūkanas. Vienas jų atstovas net pareiškė, kad dabar įstatymais leidžiama 350 eurų suma, kuri paliekama skolininkui, po išskaitų, yra pakankama išgyventi.

Antstolių atstovai siūlė nieko nekeisti, nes ir dabar įstatymai leidžia skolininkui susitarti dėl skolų atidėjimo, o antstoliai, pasak jų, yra „lankstūs“ ir yra linkę susitarti su skolininkais dėl skolų grąžinimo atidėjimo ir mėnesinių išmokų dydžio.

R. Garuolis suabejojo  Lietuvos antstolių lankstumu ir paklausė kokią dalį visose skolose sudaro kreditorių, o kokią antstolių dalis.

Viceministras V. Šilinskas atsakė, kad rengiant įstatymo pataisas nebuvo išskirta kokią skolų dalį sudaro antstolių uždarbis, bet nenurodydamas skaičių  pasakė, kad ji yra maža, o didžiausią skolų dalį sudaro skolos ir palūkanos.

Profesinės sąjungos iš esmės pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pasiūlymams, tačiau darbdavių atstovai pareiškė pritarsią, jei bus atsižvelgta į jų pasiūlymus „tobulinti“ įstatymo projektus t. y.  tik bedarbiams sumažinti skolų išmokas ir suteikti „skolininkų atostogas“, kai skolos nemokamos, bei sutrumpinti jas nuo metų iki šešių mėnesių, „pagerinti“ kreditorių padėtį ir kitiems darbdavių pasiūlymams, kuriuos darbdavių atstovai pažadėjo atsiųsti vėliau.

Darbdaviai taip pat atmetė pasiūlymą mokėti baudas, priklausomai nuo įmonės apyvartos, ir sutiko, kad pranešimą apie darbuotojo įdarbinimą valstybinėms įstaigoms pranešti valandą prieš darbuotojui pradedant darbą.

Profesinių sąjungų atstovai tuomet pareiškė, kad pritaria esamiems pasiūlymams, tačiau gali nepritarti, jei patikslinti darbdavių pasiūlymai bus darbuotojams nepalankūs.

Viceministras konstatavo, kad profesinės sąjungos ir Vyriausybė yra už, o darbdaviai su išlygomis, kurias jie pateiks vėliau, yra prieš minėtas įstatymų pataisas. Tačiau, jei darbdavių „patobulintoms“ pataisoms, profesinės sąjungos nepritars, tada Vyriausybė turės pasirinkti kurią pusę palaikyti.

Lietuvos verslo konfederacija pristatė  pasiūlymą dėl baudų suvienodinimą, nes tie patys pažeidimai skirtinguose įstatymuose sulaukia skirtingų pasekmių. Šis klausimas buvo perduotas detaliau apsvarstyti Trišalė tarybos darbo santykių komisijai.

V. Šilinskas atskleidė, kad pagal mirtinų atvejų darbe gausą Lietuva pirmauja Europoje, tačiau Lietuvoje nustatoma mažiausiai Europoje nelaimingų atsitikimų darbe. Tai rodo, kad dažnai nelaimingi atsitikimai yra nuslepiami, todėl priežastys, sukeliančios mirtinus atvejus, nepašalinamos.

Viceministras pateikė pasiūlymus užtikrinant darbuotojams saugias darbo sąlygas. Ministerija siūlo uždėti užsakovui atsakomybę už tai ar rangovai tinkamai užtikrina darbo saugą, kad užsakovai nesirinktų tų rangovų, kurie siūlo mažiausią kainą, sutaupytų lėšų, kurios turėtų būti skirtos darbuotojų saugai, sąskaita.  Jis siūlė didinti baudas pažeidėjams ir įpareigoti juos skirti papildomas draudimo įmokas į nelaimingų atsitikimų fondą.

Sutarta, kad šie pasiūlymai bus nuodugniau apsvarstyti Trišalės tarybos Darbo santykių komisijoje.

Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė atskleidė kaip buvo pagerinta tvarka dėl privalomo darbuotojų sveikatos patikrinimo, apie kurį Trišalė taryba diskutavo anksčiau.

Darbdaviai ir profesinės sąjungos sutarė, kad socialiniai partneriai turi aktyviau dalyvauti formuojant Lietuvos nuomonę, sprendžiant tarptautinius klausimus, susijusiais su darbo santykiais.

Nauju Trišalės tarybos pirmininku šešių mėnesių laikotarpiui yra išrinktas darbdavių atstovas Sigitas Gailiūnas.

Kitas Trišalės tarybos posėdis įvyks šių metų spalio 3 d.

Visą Trišalės tarybos posėdį galima žiūrėti čia.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?