Ukrainos profesinių sąjungų federacijos kongrese

autorius Jovita

2021m. gegužės 25d. įvyko Ukrainos profesinių sąjungų federacijos (FPU) 8-asis kongresas Kijeve, tarptautiniame kultūros ir meno centre „Spalio rūmai“.

Kongrese dalyvavo 338 delegatai iš 45 nacionalinių profesinių sąjungų ir 25 regioninių profesinių sąjungų konfederacijų. Taip pat dalyvavo valdžios institucijų, socialinių partnerių, tarptautinių organizacijų, NVO ir žiniasklaidos atstovai.

Tarptautinės profesinių sąjungų konfederacijos generalinė sekretorė Šaran Borov (Sharan Burrow), Europos profesinių sąjungų konfederacijos generalinis sekretorius Lukas Visentini (Luca Visentini) ir Tarptautinės Darbo federacijos TDO ACTRAV direktorė Maria Helena Andre kreipėsi į Kongreso dalyvius per ZOOM. Europos profesinių sąjungų konfederacijos generalinis sekretorius Lukas Visentinis (Luca Visentini) kalba: https://www.etuc.org/en/speech/congress-fpu-federation-trade-unions-ukraine-speech-luca-visentini

Ukrainos Aukščiausiosios Rados vardu delegatus pasveikino parlamentarai Vadymas Ivchenko, Serhiy Rudykas ir Mykhailo Volynets, kuris taip pat yra Ukrainos laisvųjų profesinių sąjungų konfederacijos prezidentas.

Darbdavių organizacijų vardu kongrese kalbėjo: Ukrainos darbdavių federacijos tarybos pirmininkas Dmytro Oliynyk ir Ukrainos darbdavių asociacijos pirmininkas Anatolijus Kinakas. Raštu kongreso dalyvius psveikino Ukrainos ministras pirmininkas Denysas Šmygalas ir Nacionalinės tarpininkavimo ir susitaikymo tarnybos vadovas Oleksandras Okisas.
8-asis FPU kongresas taip pat gavo sveikinimo laiškus iš EPSU, ÖGB, AHIK, CITUB, KT Podkrepa, KPA, FH, HISTADRUT, CC.OO, CGIL, CISL, UIL, CLC, LBAS, LPS „Solidarumas“, CNSM, LO Norway, OPZZ, KOZ SR, AFL-CIO, SAK, CGT, Force Ouvrière, ČMKOS.

FPU prezidentas Grygorii Osovyi pateikė ataskaitą apie FPU veiklą per pastaruosius penkerius metus ir pristatė FPU 2021–2026 m. Strategiją „Laikas veikti ir kokybės pokyčiai“.

Strategija apibrėžia pagrindines profesinių sąjungų plėtros kryptis ir yra skirta užtikrinti tinkamas darbo sąlygas, darbo teisių apsaugą ir socialines garantijas. Dokumente daugiausia dėmesio skiriama konkretiems Europos integracijos į ekonomiką ir darbo rinką rezultatams, bei socialinei gerovei pasiekti, kur pagrindinė vertybė yra darbuotojas, materialių ir socialinių gėrybių visuomenei kūrėjas. Sėkmė sprendžiant socialines ir ekonomines bei darbo problemas daugiausia priklauso nuo to, kiek FPU ir jos narės organizacijos bus stiprios ir galės aktyviai paveikti šiuos procesus. Reikšminga strategijos dalis skirta profesinių sąjungų judėjimo plėtrai šiuolaikinėmis sąlygomis, stiprinant profesinių sąjungų federacijos, kaip nacionalinio profesinių sąjungų centro, kuris yra darbuotojų ir profesinių sąjungų teisių apsaugos priešakyje, potencialą.

Į FPU prezidento postą buvo pasiūlyti du kandidatai – Grygorii Osovyi ir Volodymyras Saienko. Grygorii Osovyi „rankos pakėlimu“ gavo 271 balsą ir buvo perrinktas FPU prezidentu naujai kadencijai.

Kongresas pakeitė FPU įstatus, priėmė pareiškimą „Stop atakai prieš darbuotojų teises ir profesines sąjungas“ ir rezoliuciją „Nauja karta – naujos galimybės“, išrinko naują FPU tarybą, statuto ir audito komisijas.

Po kongreso įvyko pirmasis naujos FPU tarybos posėdis, kuriame buvo išrinkti FPU viceprezidentai Jevgenas Drapiatyi, Volodymyras Saienko ir Oleksandras Shubinas bei FPU viceprezidentas Vasylis Andrejevas.

LPS ,,Solidarumas” sveikinimas buvo išsiųstas anglų kalba, čia pateikiama versija lietuvių kalba:

Gerbiamas Ukrainos profesinių sąjungų federacijos prezidente Grygorii Osovyi

Gerbiami Ukrainos profesinių sąjungų federacijos kongreso delegatai ir svečiai,

Nuoširdžiai dėkojame Jums už kvietimą dalyvauti 8 – ame Ukrainos profesinių sąjungų federacijos suvažiavime. Labai gaila, kad pandemijos metu mes negalime nuvykti pas Jus fiziškai, susitikti su Jumis ir pasidalinti savo pasiekimais, problemomis ir lūkesčiais, bei išklausyti Jūsų problemų ir pasiūlymų.

Mus labai neramina tai, kad prisidengiant reformomis vis daugiau apribojimų sulaukia darbuotojų ir profesinių sąjungų teisės Ukrainoje. Mes labai gerai suprantame socialinių, ekonominių ir politinių pokyčių reikšmę, kurie šiuo metu vyksta Ukrainoje.

Lietuvoje, nuo nepriklausomybės atkūrimo praėjo jau 30 metų. Visus šiuos metus mes nuosekliai kuriame demokratinę gerovės valstybę, kurioje būtų gera gyventi visiems. Šiuo metu mes susiduriame su naujais iššūkiais, tokiais, kaip  skaitmenizacija, nuotolinis darbas, Darbo kodekso liberalizavimas, mokesčių reforma, ekonomikos atsigavimas ir naujų darbo vietų kūrimas. Daugelį klausimų mums pavyksta išspręsti dvišalio ir trišalio bendradarbiavimo keliu.

Šiandien ne maža dalis Ukrainos piliečių dirba Lietuvoje. Mes esame pasiruošę padėti jiems, jei jie turi problemų dėl jų darbo sąlygų ir teisių pažeidimų. Jie visada yra laukiami mūsų profesinėje sąjungoje – Lietuvos profesinėje sąjungoje ,,Solidarumas”.

Mes labai džiaugiamės, kad mes esame pasirašę su Jumis bendradarbiavimo sutartį ir kad Jūs esate mūsų partneriai – gimininga profesinė sąjunga Ukrainoje. Mes tikimės, kad bendradarbiausime ir kursime darbininkų demokratinio judėjimo ateitį kartu Europos Sąjungoje.

Norime informuoti, kad dalyvausime Jūsų suvažiavime nuotoliniu būdu, nes norime žinoti, kaip jūs gyvenate, kokias problemas sprendžiate, apie ką diskutuojate.

Sveikiname visus suvažiavimo delegatus su Jūsų švente 8 -uoju suvažiavimu ir linkime Jums visakeriopos sėkmės, turiningų ir svarių diskusijų, bei gerų sprendimų Jūsų narių  ir visos Ukrainos dirbančiųjų labui.

0 komentaras
0

Palikti komentarą