Valdžia negirdi dirbančiųjų balso – naujas Darbo kodeksas stumiamas skubos tvarka

autorius Solidarumas

Gegužės 29 dieną prie LR Vyriausybės Lietuvos profesinės sąjungos organizavo piketą reikalaudamos sustabdyti teisės aktų projektų (naujojo socialinio modelio, kurio dalis yra ir naujas darbo kodeksas) derinimą skubos tvarka, kol dokumentas nebus suderintas su LR trišale taryba.Tačiau Vyriausybė penktadienį iš esmės pritarė naujo socialinio modelio projektui, nepaisydama profesinių sąjungų ir visuomenės kritiškos nuomonės.

Galutinai visam naujojo socialinio modelio paketui dar turi pritarti ministrų kabinetas. Greičiausiai tai bus padaryta birželio 8 dieną.

Tuomet visiems dirbantiesiems ir profesinėms sąjungoms beliks kreiptis į tautos išrinktuosius Seimo narius, kurie balsuos dėl šio socialinio modelio, tame tarpe ir visiškai naujai sukurto darbo kodekso. Seimas gali daryti pakeitimus šiame dokumente arba visiškai jį atmesti.

„Visi kalba, jog Lietuva turi būti konkurencinga. Pasižiūrėkite kaip daro Vokietija, kodėl jie įveda minimalų darbo atlyginimą, nes jie gina savo darbuotojus ir darbdavius. Jie nenori, kad ateitų pigus ir nekokybiškas darbdavys į jų rinką. Čia norima viską padaryti kuo pigiau, atiduoti savo darbuotojus ir konkuruoti tik pigios darbo jėgos sąskaita. Mes šito nenorime. Tegul Lietuvoje būna inovacijos, tegul darbdaviai daugiau investuoja į žmonių kvalifikaciją ir technologijas“, – sakė LPS „Solidarumas“ pirmininkė K.Krupavičienė.

Praėjusią savaitę Lietuvos profesinės sąjungos – Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK), Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir Lietuvos darbo federacija (LDF) – kreipėsi į LR Prezidentę bei Vyriausybę, reikalaudamos sustabdyti teisės aktų projektų derinimą skubos tvarka, kol dokumentas nebus suderintas su LR trišale taryba.

Lietuvos profesinė sąjunga “Solidarumas” LR Vyriausybei ir Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui nusiuntė pasiūlymus, jog naujasis socialinis modelis turėtų padėti kurti ne tik lankstesnius darbo santykius, paskatinti investicijas, bet ir užtikrinti geresnes garantijas darbuotojams, išplėsti socialinio draudimo aprėptį, numatyti aiškesnį pensijų skaičiavimo modelį ir tvarų finansavimą.

Profesinės sąjungos nepritaria naujojo Darbo kodekso normoms, kuriomis siekiama:

1. Darbo užmokesčio (įskaičiuojant apmokėjimą už atostogas ir viršvalandžius) sumažinimo.
2. Darbuotojo atleidimo iš darbo supaprastinimo.
3. Darbuotojo atleidimo be priežasties, įspėjus prieš 3 dienas.
4. Išeitinių išmokų ir įspėjimo terminų mažinimo.
5. Maksimalios darbo laiko savaitės ilginimo nuo 48 iki 60 valandų.
6. Privalomo viršvalandinio darbo nustatymo.
7. Terminuotų darbo sutarčių įvedimo nuolatinio pobūdžio darbui.
8. Atostogų už darbo stažą panaikinimo.
9. Būtinojo darbo stažo socialinio draudimo pensijai gauti ilginimo dar penkeriais metais.
10. Darbuotojų auginančių vaikus garantijų mažinimo.
11. Profesinių sąjungų teisių apribojimo.

Jei Seimas patvirtins naująjį Darbo kodeksą (visą dokumentą rasite čia), minėti pokyčiai įtakos visus dirbančius Lietuvos žmones.
{phocagallery view=category|categoryid=303}

0 komentaras
0

Palikti komentarą