Vyriausybės pažadai kompensuoti išaugusias energetikos kainas, o kas po to…?

autorius Jovita

Dar 2022 m. rugsėjo mėnesį LPS „Solidarumas“ koordinacinės tarybos nutarimu, LPS „Solidarumas“ reaguodamas į drąstišką elektros energijos kainų augimą ir infliaciją, kreipėsi į Lietuvos Respublikos vadovus: Prezidentą, Seimo pirmininkę, Ministrę Pirmininkę, – ragindama „kuo skubiau įvesti dvylikos mėnesių moratoriumą elektros energijos kainų „liberalizavimui“ ir per tą laiką ištaisyti pastebėtas įstatymų spragas, liberalizuojant elektros energijos rinkas. Tam tikras nevykusio elektros energijos rinkos „liberalizacijos“ klaidas jau ėmėsi taisyti Europos Sąjungos valstybės ir Europos Komisija, – rašoma rašte.

LPS „Solidarumas“ priėmė nutarimą spalio 7 d., kai minima Tarptautinė oraus darbo diena, ir organizavo mitingą prie Vyriausybės. 2022 m. spalio 26 d. LPS „Solidarumas“ gavo LR Energetikos ministerijos raštą, kurį pasirašė viceministrė Inga Žilienė. Rašte teigiama, jog „Lietuva yra įsipareigojusi ES panaikinti monopolistines sąlygas elektros energijos rinkoje ir šį procesą pradėjo dar 2009-aisiais, o dabar žengia paskutiniuose jo žingsnius..Elektros rinkos liberalizavimas yra svarbi reforma elektros energetikos sektoriuje, šia reforma kuriamos konkurencija grįstos sąlygos rinkoje… Lietuva eina teisingu keliu link konkurencijos. Jau dabar galime matyti, kaip nepriklausomi tiekėjai konkuruoja dėl naujų klientų.

Regioninėje elektros rinkoje turime šimtus elektros gamintojų – saulės ir vėjo parkai, hidroelektrinės, kogeneacinės ir kitos elektrinės, taip pat tūkstančius ant savo namo stogų elektrą gaminančius vartotojus, kurie jau labai greitai galės ne tik pasaugoti pasigaminamą perteklinę elektrą tinkluose, bet ir ją parduoti kitiems vartotojams. Beto, viceministrė informuoja, jog LR Seimas 2022 m gegužės 12 d. priėmė Lietuvos Respublikos energetikos įstatymo ir lydinčiųjšų įstatymų pakeitimus, kuriais įgyvendinamas „Infliacijos pasekmių sušvelninimo ir energetinės nepriklausomybės stiprinimo paketas“. Šioje priemonėje „numatytas elektros energijos ir gamtinių dujų kainų augimo dalinis kompensavimas iš valstybės biudžeto lėšų visų tiekėjų buitiniams vartotojams“. Be to, Vyriausybė spalio 7 d. pristatė 2,5 mlrd. Eurų pagalbos priemonių paketą verslui.

„Energetikos pakete verslui“ siūlomos kompleksinės priemonės, padėsiančios Lietuvos įmonėms susidoroti su energijos kainų kuriamu spaudimu. Verslui peieinama ir papildoma priemonė suderinta su Europos Komisija – investicinės ir apyvartinės paskolos pagal kovo 23 d. komunikatą „Laikinoji valstybės pagalba priemonų, skirtų ekonomikai remti krizės sąlygomis, reagiuojant į Rusijos agresiją prieš Ukrainą.
Paskoloms skirta 50 mln. eurų…

Tuo tarpu, Lietuvos statistikos departamento elektroninis leidinys „Gyventojų pajamos ir gyvenimo sąlygos“ (2022 m. leidimas) atskleidžia, kad žemiau skurdo rizikos ribos praėjusiais metais gyveno 20 proc. šalies gyventojų. Skurdo rizikos riba 2021 m. buvo 483 EUR per mėnesį vienam gyvenančiam asmeniui, 1 015 EUR – šeimai, kurią sudaro du suaugusieji ir du vaikai iki 14 metų amžiaus. Mieste skurdo rizikos lygis 2021 m. siekė 17,4 proc., kaime – 25,4 proc.

LPS „Solidarumas“ iniciatyva klausimas dėl energetikos situacijos Lietuvoje buvo įtrauktas į spalio 25 d. LR Trišalės tarybos darbotvarkę. Spalio 28 d. LPS „Solidarumas“ Valdyboje bus diskutuojama apie energetinę situaciją Lietuvoje, dalyvaujant LR Seimo ir LR Prezidentūros atstovams.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?