Didelės išmokos – mitas

autorius Jovita

2021 m. liepos 8d. Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo taryba organizavo nuotolinę diskusiją „Dėl darbo jėgos trūkumo darbo rinkoje“, kurioje dalyvavo Lietuvos profesinės sąjungos ,,Solidarumas“ pirmininkės pavaduotoja Jovita Pretzsch.

Kvietime dalyvauti diskusijoje buvo rašoma, kad Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo taryba (toliau – LSVVT) išnagrinėjo susidariusią situaciją darbo rinkoje ir pažymi, kad bedarbystė šiuo metu yra ypač opi problema Lietuvos regionuose, nes kai kur siekia iki 25 proc. Tuo pačiu šalyje susidarė paradoksali situacija dėl to, kad didelė dalis verslo neranda darbuotojų ir negali dirbti pilnu pajėgumu dėl darbuotojų stokos darbo rinkoje, net siūlant žymiai didesnį nei minimalų atlyginimą.

Virtualiame susitikime dalyvavo Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Seimo Ekonomikos komiteto, Ekonomikos ir inovacijų, Vidaus reikalų ministerijos, Prezidentūros, bei profesinių sąjungų ir verslo atstovai.

LSVVT Valdybos įgaliota koordinatorė Nijolė Čeičienė gana griežtai pasisakė dėl valstybės mokamų nedarbo ir kitų išmokų ir darbuotojų trūkumo. Ji pasisakė už migrantų įvežimą, pabrėždama, kad migrantams išmokų iš užimtumo tarnybos nereikia, nes jie atvažiuoja dirbti. Kiti verslo atstovai pasisakė dėl migrantų įvežimo, kad yra per dideli biurokratiniai trukdžiai, per ilgai reikia laukti leidimų ir pan.

Darbdavių atstovas Vytas Dabalakas atskleidė, kad jau dabar yra jo žinomos 9 siuvimo įmonės, kurios pasirengusios priimti po 3-7 darbuotojus tik jų nėra. O darbuotojų paieškos kompanija ,,CV bankas” už darbuotojo suradimą šiuo metu prašo net 200 Eurų. Vienas verslo atstovas siūlė uždrausti lošimo namus miegamuosiuose didmiesčių rajonuose, nes prasilošę darbuotojai blogai dirba, o neretai ir meta darbą. Per paskutinius 1,5 metų regionuose buvo uždaryta 90 proc. smulkaus verslo. Yra net 70 tūkst. smulkių įmonių, kuriose dirbo 1-4 darbuotojai, kurios manoma, kad po pandemijos neatsigaus. Dar dabar Lietuvoje yra 60 tūkst. darbuotojų prastovose.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministras Vytautas Šilinskas teigė, kad užimtumo situacija Lietuvoje nėra bloga. Europos Sąjungoje užimtumo tikslas yra 78 proc. Jis atskleidė, kad šiuo metu Lietuvoje yra darbingų 1,7 mln. žmonių, iš kurių dirba net 1,3 mln.,o valstybės mokamos didelės išmokos tėra mitas. Vidutinė nedarbo socialinio draudimo išmoka siekia 350 Eurų per mėnesį, darbo paieškos išmoka  yra 212 Eurų ir bus mokama tik iki rugpjūčio 31d., vidutinė socialinė išmoka yra 100 Eurų.

Viceministras taip pat įvardijo, kokios yra nedarbo priežastys: žalingi įpročiai ir socialinių įgūdžių stoka, nėra galimybės atvykti į darbą, nėra galimybės palikti prižiūrimus vaikus ar tėvus, neatitinka kvalifikacija. Jis taip pat įvardijo kokie yra galimi teoriniai nedarbo sprendimai: minimalios algos panaikinimas – pigina darbo jėgos kainą ir didina jos paklausą; minimalios algos didinimas – didina pajamas, skatina ekonomiką; darbuotojai sudarbinti valstybiniame sektoriuje.

Virtualiame susitikime kalbėjo ir Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Mindaugas Lingė. Jis atskleidė, kad Lietuvoje socialių pašalpų gavėjų skaičius yra labai mažas ir siekia tik 2 proc., o 2020 m. nepanaudota socialinėms pašalpoms skirtų lėšų buvo net 30 proc. Komiteto pirmininkas teigė, kad Lietuvoje yra tik 3,4 proc. gyventojų, kurie gauna kompensacijas už komunalines paslaugas, o skurdas Lietuvoje siekia 20 proc., iš kurių 9 proc. yra dirbančių žmonių.

LSVVT nusprendė, kad ateityje organizuos ir kitus virtualius susitikimus, pakviečiant dalyvauti tą dieną prisijungusius organizacijų atstovus ir kitus dalyvius.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?