Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” piketas prie Vyriausybės

autorius Solidarumas
pauks 1

2021 m. kovo 10 d., 11.00-12.00 val. Lietuvos profesinė sąjunga „Solidarumas“ prie Vyriausybės rūmų V.Kudirkos aikštėje rengia piketą „Nežlugdykite paukštininkystės Lietuvoje!“

 

Lietuvos profesinei sąjungai „Solidarumas“ didelį nerimą sukėlė žinia apie planus uždaryti iki pandemijos sėkmingai veikusią įmonę „Kaišiadorių paukštynas“, kurioje dirba apie 760 darbuotojų, ir kuri yra didžiausias Kaišiadorių rajono darbdavys.

Dėl Covid – 19 pandemijos įvestų apribojimų maitinimo įstaigoms Lietuvoje ir užsienio rinkose laikinai sumažėjo vištienos ir jos produktų paklausa. Europos šalys, tame tarpe Lietuvos kaimynės suteikė savo paukštininkystės įmonėms didelę pagalbą. Ypač didelę, vieno milijardo zlotų valstybės pagalbą gavo Lenkijos paukštininkystės įmonės, kurios pradėjo dempinguoti kainas Lietuvoje, parduodamos savo gaminius mažesnėmis už savikainą kainomis.

Kad išliktų rinkoje Lietuvos įmonės dėl to taip turėjo sumažinti savo gaminių kainas prekybos tinkluose ir pardavinėti savo gaminius pigiau savikainos, nors negavo tokios valstybės pagalbos kokią gavo jų konkurentai Lenkijoje ir konkurentai Latvijoje, kuriems šiais metais buvo skirta 11 mln. eurų.

Todėl jau beveik metus įmonės AB „Kaišiadorių paukštynas“ ir AB „Vilniaus paukštynas“ dirba nuostolingai. Taip pat nuostolingai dirba ir visi 17 jiems viščiukus broilerius auginantys ūkininkų ūkiai.

Kenčia įmonės darbuotojai, kuriems nuo 2020 m. balandžio 1 d. buvo sumažinti atlyginimai: paprastiems darbuotojams – 15%, specialistams – 20%, vadovams – 30%.

Dėl ilgo ir specifinio gyvų paukščių auginimo proceso bei sudarytų tiekimo sutarčių išleisti darbuotojus į prastovas negalima, nes būtų nutraukta visa gamybos grandinė „nuo lauko iki stalo“, o ją atkurti užtrunka tiek pat laiko kaip atidaryti naują gamyklą.

Laiku negaunant tinkamos finansinės pagalbos gali būti uždaryta ne tik AB „Kaišiadorių paukštynas“ bet ir AB „Vilniaus paukštynas“, o darbo netektų apie 2300 šių įmonių darbuotojų ir šimtai darbuotojų dirbančių pas ūkininkus, teikiančius, viščiukus didiesiems paukštynams, bei šioms įmonėms prekes ir paslaugas teikiančių įmonių darbuotojai.

Tai būtų didelis smūgis Kaišiadorių ir Vilniaus rajonams, kuriuose šios įmonės yra didžiausi darbdaviai ir mokesčių mokėtojai, o socialinės pagalbos išmokos bedarbiams ir jų šeimoms užgultų šių rajonų ir valstybės biudžetus. Ypač nukentėtų tos šeimos, kurių visi nariai dirbdavo šiose įmonėse. Tokių šeimų yra nemažai, nes regionuose trūksta darbo.

Šių didelių įmonių bankrotas dar labiau padidintų socialinį ir ekonominį regionų atsilikimą.

Būtina pažymėti, kad paukštininkystė vieno kilogramo produkto gamybai sunaudoja tiek pat CO2 kiek gaminant alyvuogių aliejų, todėl ji priskirtina „žaliajai gamybai“, kuri yra remiama visos Europos mastu, siekiant sumažinti neigiamą įtaką klimato kaitai.

Europos komisija, Europos centrinis bankas ragina ES šalių narių vyriausybes pandemijos sukeltos krizės metu imtis visų įmanomų priemonių, kad būtų išsaugotos darbo vietos. Tam europinės institucijos išskyrė milžiniškas lėšas ir leido padidinti valstybių biudžetų deficitą. 

Europos Komisijos komunikato „Laikinoji valstybės pagalbos priemonių, skirtų ekonomikai paremti COVID-19 ligos protrūkio metu, sistema“, 3.1 skirsnis „Ribotos pagalbos sumos“ nurodo galimas skirti pagalbos lubas:

– vienai įmonei, vykdančiai veiklą pirminės žemės ūkio produktų gamybos srityje -225 000 eurų;

– vienai įmonei, vykdančiai kitą veiklą – 1800 000 eurų;

– vienam subjektui pagal šio komunikato 3.12 skirsnį „Pagalba paramos nepadengtoms pastoviosioms išlaidoms pavidalu“galima skirti pagalbos suma – 10 mln. eurų.

Šių priemonių taikymas padėtų AB „Kaišiadorių paukštynas” ir visai Lietuvos paukštininkystės šakai išbristi iš nuostolių ir lygiaverčiai konkuruoti su kitomis valstybių remiamomis užsienio įmonėmis.

Piketo dalyviai prieš Vyriausybės posėdį, kuris vyks 15.00 val., ragins Lietuvos Respublikos Vyriausybę imtis skubių veiksmų, kad Lietuvos paukštininkystės šaka, sėkmingai veikusi iki Covid- 19 pandemijos sukeltos krizės, nebūtų sužlugdyta.

Būtų didelė gėda, jei Lietuvos įmonės bankrutuotų dėl to, kad Europos šalių vyriausybės savo įmones dosniai rėmė, o Lietuvos valdžia savo įmonėms nepadėjo, tuo metu, kai nedarbas Lietuvoje jau viršijo 16%.

Pikete bus šūkiai „Nežlugdykite paukštininkystės Lietuvoje!“, „Nenorime būti bedarbiais!“, „Norime darbo, o ne pašalpų!“, „Nedarbas – 16%. Dar mažai?“ 

 

Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ generalinis sekretorius Ričardas Garuolis

tel. 8 696 63025

 

 

 

0 komentaras
0

Palikti komentarą