Pingant dujoms už šildymą turime mokėti mažiau

autorius Solidarumas

Spalio 20 – ąją vykusiame Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ posėdyje dalyvavo socialinių mokslų daktaras, profesorius Romas Lazutka. Valdybos su profesoriumi diskutavo apie Vyriausybės planus nuo 9 iki 21 procento didinti Pridėtinės vertės mokestį (PVM) šildymui.

R.Lazutkos nuomone, pirmiausia blogai, kad 9 procentų PVM šildymui pristatomas kaip lengvata ir kad tai iškreipia rinką

„Centralizuoto šildymo rinkos nėra, nes žmonės negali rinktis, kaina nustatoma valstybės. Beto čia nėra jokios konkurencijos. Jei tai būtų maisto produktams, kad vieniems galiotų mažesnis, o kitiems didesnis PVM, tai rinka būtų iškraipoma. O šiuo atveju nėra rinkos, nėra pasirinkimo“,- sakė profesorius Romas Lazutka.

R.Lazutka mano, kad šildymo galima visai neapmokestinti, nes ši paslauga neproporcingai brangi. Kai kurios šalys svarbiom paslaugom ir prekėm be kurių žmonės negali gyventi, taiko sumažintą apmokestinimą.

„Dujoms pingant reikia tuo pasinaudoti, tegu žmonės moka mažiau“,- sakė profesorius.

Atsakydamas į klausimą ar teisinga, kad lengvata naudojasi ir dideles pajamas gaunantys gyventojai, ekonomistas teigė, jog galima koreguoti gyventojų pajamų mokesčio dydį pagal pajamų dydžius ar apmokestinti būstą.

Su profesoriumi taip pat kalbėta apie socialinių pašalpų skyrimo tvarką. Šiuo metu socialines pašalpas skyrimas perleistas savivaldybėms. R.Lazutka atkreipė dėmesį, kad savivaldybės nepateikia aiškių argumentų, kad žmonės, kuriems nutraukiamas socialinių pašalpų mokėjimas, tikrai gavo pakankamai dideles pajamas.

Diskutuota, kaip būtų galima spręsti panašias problemas, nes žmogus, jei prieštarauja pašalpos neskyrimui, turi kreiptis į tą pačią instituciją, kuri pašalpos neskyrė.

Paklaustas dėl bendrovių pelnų, R. Lazutka teigė, kad pelnai yra fikcija, nes neįmanoma paskaičiuoti, nėra tinkamos apskaitos. Daugybė prekių ir paslaugų bendrovių savininkai perka savo asmeninėm reikmėm bendrovės vardu ir nesąžiningai susigrąžina PVM.

Valdybos nariai priėmė nutarimą dėl aktualių visuomenei problemų – šildymo brangimo, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija dirba ne gyventojų naudai, savivaldybės kompensavimo klausimus sprendžia sau naudinga linkme, suformuluoti savo poziciją.

Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos “Solidarumas” ir Krikščioniškosios švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkės Ramutė Minkevičienė ir Aldona Kindurienė informavo apie spalio 28 dieną organizuojamą mitingą prie Švietimo ir mokslo ministerijos. Ministrui reikalvimai pateikti dar vasarą, tačiau pokyčių neįvyko.

Posėdžio metu taip pat priimti sprendimai kitais svarbiais organizacijai klausimais.

0 komentaras
0

Palikti komentarą