Tėvai palaiko streikuosiančių mokytojų reikalavimus

autorius Solidarumas

Tai, kad švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis atostogauja, kai Seime svarstomas švietimui kitais metais planuojamas biudžetas, – paskutinis lašas streikus rengiančių profesinių sąjungų kantrybės taurėje. „Tai parodo ministro požiūrį į savo darbą“, – mano ir Lietuvos tėvų forumo tarybos narys Darius Trečiakauskas (nuotr. pirmas iš dešinės), kartu su profsąjungų atstovais dalyvavęs lapkričio 5 d. surengtoje spaudos konferencijoje.

LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas, nors ir pasidžiaugė, kad jau pasiekta tam tikrų rezultatų – kitais metais 32 litais bus didinamas mokinio krepšelis bei 10 proc. augs ikimokyklinių įstaigų pedagogų algos, tačiau tai švietimo darbuotojų netenkina. Kadangi ministerija neidama į derybas nepaliekanti kito pasirinkimo, lapkričio 13 d. įvyks dviejų valandų įspėjamasis streikas. Apie tai jau yra informuota Vyriausybė bei Švietimo ir mokslo ministerija.

Krikščioniškosios švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Kindurienė paminėjo, jog sulaukia daug streikuoti pageidaujančių mokytojų skambučių ir apgailestavo, kad dalis mokytojų vis dar tiki vyriausybine darbo grupe, kuri svarsto naują švietimo finansavimo modelį. „Tačiau jie nepagalvoja, kad jeigu nebus padidintas finansavimas, tai kaip beskirstysi esamas lėšas, švietimas kaip buvo duobėje, taip ir liks“, – pabrėžė Aldona Kindurienė. Jos teigimu, ministru yra nepatenkinti ir mokyklų vadovai.

Švietimo ir mokslo profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Ramutė Minkevičienė pareiškė, kad ministras, kuris yra neįgalus ką nors padaryti, turėtų atsistatydinti. Ji taip pat išreiškė viltį, kad prie streiko prisijungs ir kitoms profesinėms sąjungoms, kurios nepalaiko šios idėjos, priklausantys mokytojai.

Tam, kas vyksta švietime, negali likti abejingi ir tėvai. Pasak Dariaus Trečiakausko, mokytojų reikalavimai teisėti ir pagrįsti, ir jie turintys teisę pasirinkti tokią protesto formą, kokią jie mato esant efektyviausia. Jo teigimu, būtų gerai, kad tai suvoktų ir gydytojai, ir policininkai, ir ugniagesiai, ir kultūros bei socialiniai darbuotojai.

Lietuvos tėvų forumo atstovas taip pat pabrėžė, kad valstybėje lėšų galima rasti, tai iliustruoja ir krašto apsaugos pavyzdys: per keletą metų planuojama rasti papildomai pusę milijardo litų, vadinasi tai tik prioritetų klausimas. Anot Dariaus Trečiakausko, geriausia investicija į krašto apsaugą yra tada, kai ugdoma pilietiška, atsakinga ir kūrybinga asmenybė, o ne tada, kai priperkama tankų.

Kalbomis, kad esą nėra lėšų, netiki ir LŠDPS pirmininko pavaduotojas Vytautas Silvanavičius.

Jo teigimu, nuo 2009 m., kai laipsniškai daugiau nei 400 litų sumažintas mokinio krepšelis, mokinių nuolat mažėjo, dėl to buvo sutaupyta apie pusę milijardo litų. „Mums tiek net nereikia. Krepšeliui atstatyti reikalingi 246 mln. litų. Pinigai „atsilaisvina“ ir kažkur pradingsta“, – piktinosi LŠDPS pirmininko pavaduotojas.

Jis taip pat atmetė kaltinimus destruktyvumu esą profsąjungos vengiančios derybų, tačiau, jo teigimu, derybų vengia pati ministerija. „Mūsų reikalavimai buvo įteikti birželio 17 d. Ar neužteko laiko sudaryti taikinimo ar derybų komisiją?“, – retoriškai klausė Vytautas Silvanavičius. Kitas kaltinimas, metamas profsąjungoms, – nerealūs reikalavimai. Tačiau, anot jo, derybose kaip tik ir galima susitarti dėl jų tenkinimo iš dalies. „Derybų nebuvo, ministras mus verčia streikuoti. Moraliai ir juridiškai esame teisūs“, – kalbėjo LŠDPS pirmininko pavaduotojas.

Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis pabrėžė, kad Lietuvos mokytojai vienareikšmiškai pritaria iškeltiems reikalavimams, tik ministro prakalbinti niekaip nepavyksta. Maža to, ministerija sąmoningai skaldo švietimo bendruomenę, kai su vienomis profsąjungomis kalbamasi, su kitomis – ne. „Tai ką mums daryti? Parašyti ministrui Kalėdinį atviruką?“, – ironizavo „Sandraugos“ vadovas pridurdamas, kad ne iš neturėjimo ką veikti mokytojai ryžtasi streikuoti. „Ministerija turėtų būti dėkinga, kad profsąjungos atlieka savo vaidmenį – kovoja už mokytojus, už ateitį“, – sakė Kęstutis Juknis. Jis taip pat paminėjo, jog galimybių kalbėtis dar yra.

Baigiantis spaudos konferencijai LŠDPS pirmininkas Andrius Navickas pasidžiaugė, jog ir kitos profesinės sąjungos, kurios prieštaravo streiko idėjai, pradeda kalbėti apie socialinį konfliktą. „Manome, kad jie irgi prisijungs“, – teigė jis.

Streikuosiančių ugdymo įstaigų skaičius dar nėra aiškus, bet spėjama, kad jų bus gerokai virš 100. Nors, Andriaus Navicko teigimu, skaičiai nėra itin svarbūs: „2007-2008 m. streikus pradėjome dar su mažesniu mokyklų skaičiumi, Vilniuje streikuojančiųjų iš viso pradžioje nebuvo, o vėliau prisijungė. Dabar jau apie dvidešimt mokyklų ir darželių yra Vilniuje“, – sakė LŠDPS pirmininkas.

Lapkričio 13 d. bendrojo ugdymo mokyklose nebus vedamos pirmosios dvi pamokos, darželiai iš ryto dvi valandas nepriiminės vaikų, o neformaliojo švietimo įstaigos streikuos dvi valandas nuo jų darbo pradžios.

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?