Vyriausybė raginama taikyti Nacionalinę kolektyvinę sutartį ir viešųjų įstaigų darbuotojams

autorius Solidarumas
krist krupav prez

2021 sausio 26 d. Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė kreipėsi į Ministrę Pirmininkę Ingridą Šimonytę, Sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį, Socialinės apsaugos ir darbo ministrę Moniką Navickienę, prašydama praplėsti Nacionalinės kolektyvinės sutarties taikymą ir viešųjų įstaigų darbuotojams. 

Dar 2020 m. spalio 21 d. Kristina Krupavičienė kreipėsi į ankstesnę Vyriausybę, prašydama praplėsti Nacionalinės sutarties taikymą viešųjų įstaigų darbuotojams ir nediskriminuoti tą patį darbą dirbančius darbuotojus pagal jų įstaigų statusą. Dauguma tokių darbuotojų dirba sveikatos priežiūros įstaigose, o dalis – mokyklose ir darželiuose. Daugiau skaityti čia. 

Tačiau buvusios Vyriausybės atstovai atsisakė išplėsti Nacionalinės kolektyvinės sutarties taikymą viešųjų įstaigų darbuotojams pareikšdami, kad tam nenumatyta skirti lėšų. Daugiau apie Nacionalinę kolektyvinę sutartė ir jos teikiamus privalumus skaityti čia.

Pateikiame visą Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkės Kristinos Krupavičienės raštą Vyriausybei.

Lietuvos Respublikos Ministrei Pirmininkei gerb. Ingridai Šimonytei

Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministrui gerb. Arūnui Dulkiui

Lietuvos Respublikos Socialinės apsaugos ir darbo ministrei gerb. Monikai Navickienei

DĖL NACIONALINĖS SUTARTIES TAIKYMO 2021 01 26

2020 m. spalio 16 d. Vyriausybės vardu, Socialinės apsaugos ir darbo ministras kartu su profesinėmis sąjungomis, tame tarpe Lietuvos profesine sąjunga „Solidarumas“ pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį.

Tai buvo džiugi žinia profesinių sąjungų nariams, kurie gauna papildomas socialinės garantijas. Tačiau šiuo metu išaiškėjo, kad viešųjų įstaigų darbuotojams, profesinių sąjungų nariams Nacionalinė kolektyvinė sutartis nebus taikoma.

Lietuvos profesinės sąjungos, kaip Nacionalinės kolektyvinės sutarties šalis, jau kreipėsi į buvusios Vyriausybės atstovus, kad Nacionalinė kolektyvinė sutartis būtų išplėsta visiems viešojo sektoriaus darbuotojams. Tokią Nacionalinės kolektyvinės sutarties išplėtimo sąlygą numato ir Darbo kodekso 198 str. (raštas priede).

Tačiau, kaip mus informavo buvusios Vyriausybės atstovai, Nacionalinės kolektyvinės sutarties išplėtimui trūksta lėšų.

Tarp viešųjų įstaigų darbuotojų, kuriems negalioja Nacionalinė kolektyvinė sutartis, daugiausiai yra respublikinių, rajoninių ligoninių, greitosios pagalbos medikų, kuriems šiandien, kaip niekam kitam reikalingos Nacionalinės kolektyvinės sutarties garantijos, tai yra penkios sveikatinimui skirtos dienos, kurios yra numatytos ir patvirtintos pasirašytoje Nacionalinėje kolektyvinėje sutartyje.

Pandemijos metu būtent medikai patyrė didžiausius darbo krūvius. Todėl palikti šią darbuotojų grupę be papildomų socialinių garantijų būtų neteisinga ir negarbinga. Darbuotojai, dirbantys viešajame sektoriuje, neturi būti diskriminuojami dėl skirtingo įstaigų statuso.

LR Vyriausybė, kaip socialinis partneris, parodė labai gerą socialinio dialogo pavyzdį privataus kapitalo įmonėms, atskleisdama, kad dialogas su profesinėmis sąjungomis yra visapusiškai naudingas. Siūlome nesustoti, skleisti gerąją patirtį ir leisti pasidžiaugti derybose pasiektais rezultatais visiems viešojo sektoriaus darbuotojams, profesinių sąjungų nariams.

Todėl labai prašome pasirašytos Nacionalinės kolektyvinės sutarties nuostatas taikyti visiems viešojo sektoriaus darbuotojams profesinių sąjungų nariams, dirbantiems tiek biudžetinėse, tiek viešosiose įstaigose, ir ieškoti finansinių galimybių Nacionalinei kolektyvinei sutarčiai praplėsti.

Pagarbiai,

Pirmininkė Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas” pirmininkė Kristina Krupavičienė

Skirkite 1.2% GPM Darbuotojų paramos fondui ir 0.6% PS "Solidarumas".
KAIP SKIRTI?